Witamina B12 ma różne postacie. Najlepszą jej formą, od razu przyswajaną przez organizm, jest metylokobalamina. Jakie działanie ma ten związek i dlaczego warto przyjmować tabletki metylokobalaminy pod język.
Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu i wytwarzania czerwonych krwinek – właśnie przy badaniu przyczyn anemii, czyli braku odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, ta witamina została odkryta. Największe dawki witaminy B12 są w mięsie (zwłaszcza wątróbce i nerkach), żółtkach jaj, mleku (i jego przetworach) oraz rybach. Witamina B12 metylokobalamina występuje też w algach (np. chlorelli) oraz tofu.
Niedobór tej witaminy mają przede wszystkim osoby, które nie jedzą mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego – wegetarianie i weganie, ale nie tylko. Jeśli ktoś się zdrowo odżywia, czyli przestrzega zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, by ograniczyć spożycie produktów mięsnych, też może mieć niedobory witaminy B12. Suplementacja tej witaminy jest także często wskazana u osób starszych, bo mogą mieć trudności z jej przyswajaniem z pożywienia a także u kobiet w ciąży oraz dzieci.
Witamina B12 metylokobalamina, jak działa
Witamina B12 ma bardzo istotną rolę w tworzeniu czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym. Jej niedobór sprawia, że po pierwsze powstaje mniej erytrocytów, a po drugie nie są one wykształcone prawidłowo (są większe i owalne a nie okrągłe, przez co nie mogą prawidłowo krążyć w układzie krwionośnym). Długotrwały niedobór witaminy B12 powoduje niedokrwistość (anemię) megaloblastyczną. Jej skutkiem jest ciągłe zmęczenie i ogólne osłabienie, bo zbyt mała liczba erytrocytów nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki tlenu do narządów i komórek.
Drugą bardzo ważną funkcją witaminy B12 jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Bez niej zaburzona jest synteza kwasów nukleinowych DNA i RNA oraz przemiany metaboliczne neuronów rdzeniowych. Niedobór witaminy B12 wpływa na gorszą pracę mózgu, powstawanie stanów depresyjnych i depresji.
Witamina B12 ma także m.in. wpływa na:
· syntezę węglowodanów, niektórych tłuszczów oraz białek;
· dostarczanie tłuszczów do komórek (tam lipidy są utleniane, dzięki czemu komórki zyskują energię);
· przyswajanie kwasu foliowego (pomaga przekształcać ten związek w aktywną formę, z której może skorzystać organizm);
· tworzenie osłonki mielinowej nerwów (bez tej osłonki sygnały/informacje przekazywane z mózgu do innych organów są zaburzone, przez co te organy przestają prawidłowo funkcjonować);
· wspomaganie apetytu (co jest często ważne w przypadku osób starszych).
Cyjanokobalamina czy metylokobalamina?
Witamina B12 ma najbardziej skomplikowaną budowę spośród witamin i różne formy. W centrum cząsteczki znajduje się atom kobaltu, stąd też wywodzi się nazwa chemiczna tej witaminy – kobalamina. W naturze najczęściej występują trzy formy witaminy B12:
· metylokobalamina
· adenozylokobalamina
· hydroksokobalamina
Z kolei w suplementach diety prawie zawsze znajdziemy syntetyczną formę witaminy B12 – cyjanokobalaminę. Metylokobalamina i adenozylokobalamina nie muszą przechodzić żadnych przemian chemicznych, by od razu mogły być wykorzystywane przez organizm (to aktywne formy koenzymu witaminy B12). Hydroksokobalamina oraz cyjanokobalamina nie mają czynnej formy – organizm musi je przetworzyć, by z nich korzystać.
Z tego właśnie powodu uważa się, że cyjanokobalamina jest mniej korzystna. Jednak to ona najczęściej jest dostępna w formie kapsułek. Wynika to z tego, że ich produkcja jest łatwiejsza niż pastylek z metylokobalaminą (ta forma jest wrażliwsza na światło i aby nie utraciła swoich właściwości, trzeba stosować bardziej skomplikowane technologie produkcji). Jednym z preparatów, który zwiera korzystniejszą – naturalną i od razu czynną biologicznie metylokobalminę – jest suplement B12 Metylokobalamina 1000 podjęzykowa z innowacyjnej linii Principium.
Ta forma suplementacji, czyli metylokobalamina pod język, sprawia, że wit b12 metylokobalamina jest wchłanianie do osocza krwi bezpośrednio przez śluzówkę. Organizm od razu może korzystać z jej dobroczynnych właściwości.
Kiedy warto sięgnąć po metylokobalaminę?
Głównymi oznakami niedoboru witaminy B12 są ogólne zmęczenie, problemy z zapamiętywaniem informacji i koncentracją, problemy z zasypianiem, obniżony nastrój, zażółcenie cery. Deficyt witaminy B12 powoduje obniżenie wydzielania noradrenaliny, dopaminy oraz serotoniny (czyli hormonów szczęścia). Skutkiem tego jest większa nerwowość, stany depresyjne a także depresja. Nieprzypadkowo dość często psychiatrzy proszą pacjentów, którzy zgłaszają się do nich z objawami depresji o przeprowadzenie badań na poziom witaminy B12.
Suplementacja prawie zawsze jest wskazana, gdy nie dostarczamy organizmowi mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego a także u chorych z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka (wówczas żołądek nie produkuje glikoproteiny – związku, który jest potrzebny aby witamina B12 została przyswojona w procesie trawienia).
Przyswajanie tej witaminy poprawia obecność witamin A, H, B1 oraz B6 a także potasu i wapnia oraz kwasu foliowego. Witamina B12 gorzej się będzie wchłaniać, gdy pijemy alkohol, zażywamy tabletki nasenne lub antydepresyjne, leki hormonalne (z estrogenem), a także antybiotyki (neomecynę), aspirynę lub kodeinę.