Zdrowe, ładne, gęste włosy to marzenie każdego, niezależnie od płci. Nie da się jednak ukryć, że nadmierne wypadanie włosów u kobiet, czy wręcz łysienie, jest szczególnie uciążliwym zjawiskiem. Może być przyczyną ogromnego stresu, a wręcz wycofania się z wielu aktywności życiowych.
Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, a przede wszystkim poznać różne przyczyny łysienia. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest łysienie androgenowe oraz jak z nim walczyć.
Wiedza o tym, czym jest androgenowe wypadanie włosów u kobiet, jest szczególnie istotna. Pozwala na wczesne rozpoznanie objawów, szybkie postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiednich metod leczenia.
Łysienie androgenowe – definicja
Zgodnie z definicją, łysienie androgenowe to choroba, która bardzo często jest uwarunkowana genetycznie. Objawia się postępującym, uzależnionym od androgenów, wypadaniem włosów. Jest to schorzenie, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć częściej diagnozowane jest u panów – dotyczy co najmniej 50% mężczyzn pięćdziesięcioletnich oraz około 40% kobiet w wieku 70 lat. Właśnie dlatego androgenowe łysienie bywa również nazywane męskim.
Warto wiedzieć, że przebieg schorzenia w przypadku kobiet różni się od typowego męskiego łysienia. Objawia się bowiem przerzedzeniem i nadmierną utratą włosów na szczycie głowy, bez przesunięcia linii włosów. Istotną przyczyną damskiego łysienia androgenowego mogą być zaburzenia hormonalne.
Łysienie androgenowe u kobiet – objawy
Nie każda utrata włosów jest chorobowym objawem. Standardowa i fizjologiczna liczba wypadających włosów to około 50-100 na dzień. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy wypadanie włosów nie staje się nadmierne.
U kobiet szczególnie niepokojąca jest ich utrata od czubka głowy. Niestety, może być to pierwszy symptom łysienia androgenowego.
W przypadku androgenowego wypadania włosów u kobiet pierwszym objawem jest właśnie przerzedzanie, coraz większy przedziałek i prześwity na czubku głowy. Potem stopniowo prześwit jest coraz bardziej widoczny, aż dochodzi do ostatniej fazy damskiego łysienia androgenowego, kiedy to widać skórę głowy. Przy czym stale widoczna jest linia włosów na czole, a przerzedzenia pojawiają się w odległości około 2-3 cm w stronę ciemienia i czubka głowy.
Jeśli chodzi o stopień zaawansowania łysienia typu kobiecego, stosuje się skalę Ludwiga, która obejmuje:
- I stopień – dochodzi do lekkiego przerzedzenia włosów nad obszarem korony
- II stopień – znaczne przerzedzenie włosów w obszarze korony, na środku głowy widać już znaczną utratę części włosów
- III stopień – widoczna jest duża utrata włosów na środku głowy, przy zachowaniu linii włosów nad czołem.
Jakie są przyczyny łysienia androgenowego u kobiet?
Przyczyną wypadania włosów, również u kobiet, jest działanie hormonów, dlatego używa się sformułowania łysienie hormonalne. Warto wiedzieć, że u osób dotkniętych tym schorzeniem mieszki włosowe są szczególnie wrażliwe na działanie androgenów. Oznacza to, że włosy będą osłabione nawet przy prawidłowych poziomach hormonów.
Hormonem, który jest tu największym „winowajcą” jest dihydrotestosteron spowalniający wzrost włosów i redukujący mieszki włosowe. Sprawia, że u panów pojawiają się coraz głębsze zakola, a kobiety tracą włosy na czubku głowy.
Nie dość, że hormon stymuluje nadmierną utratę włosów, to jeszcze uniemożliwia albo znacznie ogranicza ich ponowny wzrost. Ogromnym wyzwaniem jest również znalezienie przyczyny takich zaburzeń hormonalnych.
W przypadku kobiet powodem mogą być schorzenia takie jak:
- PCOS (zespół policystycznych jajników)
- zespół Cushinga
- zespół nadnerczowo-płciowy
- cukrzyca
- nadciśnienie
- otyłość
Istotne są także czynniki genetyczne – skłonność do androgenowego wypadania włosów może być kwestią dziedziczenia. Wynika z genetycznej wrażliwości na wpływ androgenów, zbyt wysokiego poziomu testosteronu albo niskiego stężenia estrogenów. Nie można również pominąć działania stresu, który towarzyszy nam dziś praktycznie każdego dnia i również nie jest obojętny dla zdrowia włosów.
Jak radzić sobie z łysieniem androgenowym?
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się najczęściej kuracje zachowawcze oraz metody chirurgiczne (przeszczep mieszków włosowych). Zachowawcze terapie opierają się na przyjmowaniu preparatów doustnych, miejscowych oraz zabiegach kosmetologicznych.
Kuracje stosowane u mężczyzn to między innymi przyjmowanie finasterydu. Kobiece leczenie łysienia androgenowego to przede wszystkim dążenie do uregulowania poziomu hormonów płciowych. Niestety, wciąż mówi się o dość ograniczonej skuteczności leków antyandrogenowych u kobiet borykających się z łysieniem hormonalnym.
Nie można zapominać również o profilaktyce, a także o bardzo wczesnym reagowaniu na nadmierne wypadanie włosów. Istotne jest zastosowanie właściwych, skutecznych kosmetyków pielęgnujących, a także dieta i suplementacja witamin i pierwiastków. Bardzo ważna jest podaż takich składników jak:
- witaminy A, C, E i z grupy B
- minerały: żelazo, cynk, miedź
- kwasy tłuszczowe omega-3 ograniczające stany zapalne i regulujące gospodarkę hormonalną.
Na pewno warto zadbać o bogatą dietę i wspierać ją sprawdzonymi suplementami. Zastosowanie właściwych, skutecznych szamponów, bazujących na dobroczynnych ekstraktach roślinnych, kuracje przeciw wypadaniu i stymulujące wzrost włosów – to metody, po które należy sięgnąć.
Na uwagę zasługują preparaty BIOKAP, takie jak
- BIOKAP Anticaduta – Ampułki przeciw wypadaniu włosów – ich skuteczność jest potwierdzona w badaniach klinicznych. Zawierają między innymi krzem, Olax dissitiflora, palmę sabałową, pestki z dyni (hamują działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za łysienie androgenowe), paprykę roczną, pokrzywę, krwawnik.
- Zestaw preparatów doustnych i pielęgnujących – Biokap Anticaduta Lotion Shock Formula przeciw wypadaniu włosów, Biokap Anticaduta Donna tabletki przeciw wypadaniu włosów dla kobiet, Biokap Anticaduta Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów.
Jakie badania warto zrobić przy łysieniu androgenowym u kobiet?
Jeśli chodzi o badania, które pomagają zdiagnozować łysienie androgenowe, najbardziej miarodajne są:
- trichoskopia – badanie nieinwazyjne, w którym ogląda się, w dużym powiększeniu, ujścia mieszków włosowych oraz inne struktury trychologiczne na granicy warstw skóry
- trychogram – inwazyjna diagnostyka, która ocenia ilość wyrwanych włosów. W czasie badania trycholog wyrywa około 100 włosów z różnych obszarów głowy. Ogląda je pod mikroskopem, aby ocenić w jakieś fazie znajdują się włosy. Pozwala to odróżnić wypadanie androgenowe od łysienia telogenowego, w którym największy odsetek włosów jest w fazie telogenu, a mniej pozostaje w początkowych fazach wzrostu.
Poza mikroskopową analizą włosów bardzo istotne są także laboratoryjne badania krwi. Najczęściej zleca się:
- morfologię krwi
- badanie glukozy na czczo
- poziom żelaza i ferrytyny (wypadanie włosów może być spowodowane również anemią)
- poziom hormonów: TSH, Ft4, prolaktyna, testosteron, androstendion, progesteron, DHEA-S, estradiol
- przeciwciała przeciwjądrowe ANA
- trójglicerydy
- cholesterol całkowity oraz HDL i LDL
- poziom wapnia
- poziom witaminy D3
Czy można cofnąć łysienie androgenowe?
Leczenie łysienia androgenowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest procesem trudnym i czasochłonnym. Wymaga cierpliwości, zdyscyplinowania i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. To dlatego, że wrażliwość mieszków włosowych jest uwarunkowana genetycznie.
Najlepszym sposobem i warunkiem powodzenia jest wczesna reakcja na pierwsze objawy nadmiernej utraty włosów. Niestety na ostatnim etapie ratunkiem bywa jedynie przeszczep włosów
Łysienia androgenowego nie można cofnąć, gdy mieszki włosowe całkiem zanikną, czyli leczenie zostało podjęte zbyt późno albo źle zdiagnozowano przyczynę. Dlatego kluczowe znaczenie mają konsultacja specjalistyczna i odpowiednie badania. Warto zastosować zaleconą kurację rzetelnie, ale także skorygować codziennie nawyki. Wprowadzić zbilansowaną dietę, suplementację oraz leczniczą pielęgnację włosów i skóry głowy.