Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Przyroda budzi się do życia i już za chwilę wszystko zakwitnie. Dni staja się coraz dłuższe, a słońce świeci wyżej i mocniej. Wraz z przyjemnym ciepłem pooprawia się nasz nastrój i chętniej podejmujemy nowe aktywności. Więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, delektując się pogodną aurą oraz blaskiem wiosennego słońca.
Dobrze znamy to przyjemne uczucie, gdy pierwsze promienie słońca muskają twarz. Nie każdy jednak wie, że mogą mieć one zgubny wpływ dla naszej skóry. Jak zatem cieszyć się tą wyczekiwaną porą roku i korzystać z pięknej pogody bez obawy, że przebywanie na słońcu spowoduje u nas kłopotliwe reakcje i podrażni naszą skórę?
Dlaczego wiosenne słońce bywa groźne?
Dlaczego słońce bywa szkodliwe? Odpowiedź na to pytanie związane jest z zakresami wyróżnianymi w spektrum promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię. Składa się ono z pasma światła widzialnego, promieniowania UV oraz podczerwieni. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki światłu widzialnemu mamy dzień. Pozostałe dwa pasma promieniowania dawkowane w nadmiarze, mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Szczególnie groźny jest ultrafiolet. Dzielimy go na UVB, oddziałujący na skórę powierzchniowo i UVA , który wnika głęboko w warstwy skóry i może prowadzić do uszkodzenia komórek.
Częsta i zbyt długa ekspozycja na działanie promieni słonecznych grozi rozmaitymi zmianami skórnymi o podłożu alergicznym, a także oparzeniem, przedwczesnym starzeniem skóry, a nawet rozwojem komórek rakowych.
Wiele osób bagatelizuje pierwsze wiosenne słońce w przekonaniu, że dopiero w pełni lata należy chronić się przed jego zgubnym wpływem. Tymczasem skóra po zimie nie jest przyzwyczajona do długotrwałego działania fal UV, a tym samym jest bardziej podatna na oparzenia, objawiające się silnym zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia oraz bólem. Ponadto wiosną, kiedy zdarza się jeszcze chłodny wiatr, a temperatury sięgają maksymalnie 15-17 stopni Celsjusza, mamy inne odczucie ciepła. Jednak słońce operuje już na tyle wysoko, że promieniowanie UV oraz IR działa podobnie jak latem. To złudne wrażenie sprawia, że przebywamy w pełnym słońcu bez ograniczeń narażając się na niebezpieczne dolegliwości i problemy dermatologiczne.
Ochrona skóry twarzy oraz ciała przed słońcem
Jak zatem chronić się przed zgubnym działaniem słońca? Dermatolodzy zalecają, aby unikać opalania się w przedziale czasowym między 11 a 16 godziną. Ta reguła dotyczy także innych aktywności wykonywanych na świeżym powietrzu. Jeśli nie możemy oprzeć się pokusie i wybierzemy się na spacer lub przejażdżkę rowerem, koniecznie powinniśmy użyć kosmetyków z filtrem SPF.
SPF to skrót z języka angielskiego, oznaczający poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. Informacja o wysokości wskaźnika SPF podana jest zwykle na opakowaniu kremów przeciwsłonecznych i innych produktów z faktorem zapobiegającym promieniowaniu UV. Zwróćmy szczególną uwagę na liczby podane obok skrótu. Mają one rozmaitą wartość: SPF 15, SPF 20, SPF 30, SPF 50 lub SPF 60. Im wyższy wskaźnik tym mocniejsza ochrona. Aby przekonać się jak długo możemy przebywać na słońcu, należy pomnożyć wartość filtra przez 15. Jest to liczba minut po jakich dochodzi do podrażnienia skóry. Zatem SPF 20 pozwala na bezpieczną ekspozycję na słonce przez około 5 godzin. Pamiętajmy jednak, ze faktyczne działanie kremu przeciwsłonecznego uzyskamy po systematycznej aplikacji, mniej więcej co 2 godziny. Czynność należy powtórzyć także po kąpieli w jeziorze lub morzu, a także wówczas gdy się spocimy lub przetrzemy twarz.
Jak wybrać idealny krem na wiosnę?
Kremy, a także inne kosmetyki przeciwsłoneczne różnią się od siebie nie tylko wartością wskaźnika, ale także składem oraz dodatkowymi właściwościami. Wybór odpowiedniego preparatu może nastręczyć sporo trudności. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, z pełną odpowiedzialnością możemy polecić produkty z linii Isolari firmy Nature’s. Z uwagi na jakość oraz wysoką skuteczność znalazły się one w ofercie sklepu internetowego Labpharma.
Produkty z linii Isolari chronią skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz całego ciała przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, a tym samym zapobiegają podrażnieniom, oparzeniu i procesom fotostarzenienia cery. Starannie opracowana formula i odpowiednia konsystencja nie pozostawia nieprzyjemnej, lepkiej warstwy po aplikacji. Kosmetyki nadają się do codziennego użytku, nawet pod makijaż. Skład produktów przeciwsłonecznych Isolari jest w stu procentach naturalny. Zostały one także przebadane pod kontem dermatologicznym. Jest to gwarancja, że mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Polecane są także alergikom oraz osobom o bardzo wrażliwej skórze.
Innowacyjne formuły produktów przeciwsłonecznych
Częsta aplikacja kremów przeciwsłonecznych może być uciążliwa, szczególnie w czasie jazdy rowerem, podróży czy podczas pieszych wycieczek w górach. Nowością na rynku dermokosmetyków z filtrami SPF są spraye przeciwsłoneczne. Umożliwiają one łatwą i wygodną aplikację w każdych warunkach.
Spraye na słońce są także doskonalą alternatywa kremów z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną. Kosmetyki powinniśmy nakładać na twarz oraz ciało czystymi dłońmi. Podczas aktywności uprawianych na dworze trudno jest spełnić ten wymóg. Spray przeciwsłoneczny pozwala na bezpieczną i higieniczną aplikację w każdych warunkach.
Emulsja z SPF z atomizerem z linii Isolari gwarantuje wysoką i długotrwałą ochronę UVA, UVB oraz przed promieniowaniem ultrafioletowym. W ofercie dostępne są faktory o wskaźniku SPF 30 oraz 50. Ponadto, dzięki zawartości organicznej wody z wakuoli oraz mleczka ryżowego, doskonale nawilżają i odżywiają nawet bardzo suchą i wrażliwa skórę. Firmy Nature’s proponuje także organiczne kremy i spraye samoopalające z faktorem o mocy SPF 30. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla osób o bardzo jasnej i wrażliwej cerze. Dzięki połączeniu dwóch funkcji pozwala uzyskać piękną i naturalną opaleniznę przy jednoczesnej ochronie przed promieniami wiosennego słońca.