Mijasz na ulicy dziewczyny z pięknymi i zdrowymi włosami. Ty też chciałabyś takie mieć! Tymczasem Twoja czupryna zupełnie nie przypomina tych prezentowanych w reklamach odżywek i szamponów. Jesteś posiadaczką przesuszonych włosów? Niestety nie poprawisz ich kondycji w ciągu kilku dni. Ale…nie rwij z tego powodu włosów z głowy! Jeśli zastosujesz się do naszych rad, to już niedługo od postronnych obserwatorów będziesz mogła usłyszeć: „Ale Ty masz piękne włosy”.
Jak nawilżyć suche i zniszczone włosy?
Na pytanie o to, jak odpowiednio nawilżać włosy nie ma niestety uniwersalnej odpowiedzi, gdyż każdy rodzaj włosów wymaga użycia nieco innych kosmetyków. Przesuszone włosy to zazwyczaj efekt częstego suszenia, prostowania i modelowania.
Co robić, by włosy nie łamały się, nie rozdwajały i nie straszyły wyglądem? Nawilżać, nawilżać i…jeszcze raz nawilżać. Woda to podstawowy składnik organizmu człowieka, jej niedostateczna ilość negatywnie odbija się na naszej urodzie (i na kondycji naszych włosów). Podstawą zdrowych i lśniących włosów jest zatrzymanie wody w strukturze włosa (czyli właśnie nawilżanie).
Przeczytajcie, co daje włosom nawilżanie
1. Odzyskują swój blask –kiedy łuski są rozchylone (ma to miejsce, gdy włosy są przesuszone) światło nierówno się od nich odbija i włosy są matowe. Gdy nawilżymy włosy, łuski zostaną odpowiednio wygładzone, a odbijające się od nich światło będzie tworzyło piękne refleksy.
2. Mają więcej siły –nawilżone włosy są mocniejsze i bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Z kolei przesuszone włosy są kruche, łamliwe, łatwo się plączą i rozdwajają. Z tego powodu próba rozczesania włosów, którym brakuje nawilżenia to bolesne doświadczenie –na grzebieniu czy szczotce zostają zazwyczaj całe kłęby włosów.
3. Lepsze nawilżenie, to więcej koloru –jeśli farbowane włosy są dobrze nawilżone, to wówczas kolor utrzyma się na nich dłużej, będzie bardziej świetlisty i błyszczący.
4. Akcja „stylizacja” –z nawilżonymi włosami łatwiej jest „coś zrobić”, gdyż są bardziej podatne na stylizację (łatwiej jest układać włosy, które są dobrze nawilżone).
5. Powiedz „stop” skręconym włosom –jeśli włosom brakuje nawilżenia zaczynają wchłaniać wilgoć z powietrza, co jest przyczyną ich skręcania się i puszenia. Nawilżenie ich pomoże uporać się z tym problemem.
6. Ach…ten zapach –włosy, którym nie brakuje nawilżenia pachną świeżością, przesuszone wchłaniają zapachy z otoczenia (i co gorsza zapachy te długo się na nich utrzymują, co jest szczególnie niekomfortowe w przypadku zapachów kuchennych i dymu papierosowego).
Co do nawilżania włosów?
By odpowiednio nawilżyć włosy najczęściej nie trzeba wiele. Zazwyczaj w tym celu wystarczy używać odpowiedniej odżywki i szamponu (wybór konkretnego kosmetyku zależy od tego, jak bardzo przesuszone są nasze włosy).
Zniszczonym i przesuszonym włosom pomoże silnie nawilżająca odżywka (sam szampon może okazać się niewystarczający). Naniesienie odżywki na mokre, umyte włosy wpływa korzystnie na ich nawilżenie i wspomaga odbudowę zniszczonych kosmyków. Odżywkę należy spłukać po kilku minutach od jej nałożenia (włosy na ten czas można przykryć folią). Będące składnikami kosmetyku olejek z jojoby, proteiny z pszenicy i ekstrakt z chmielu mają właściwości ochronne, nawilżające i regenerujące.
Odżywka pozostawia na strukturze cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza włosy przed rozdwajaniem się i negatywnym wpływem środowiska. Po nałożeniu odżywki pamiętaj o tym, by dokładnie ją spłukać (kosmetyk spełnił już swoje zadanie i pozostawienie go dłużej na włosach w niczym nie pomoże ;)). Najlepiej jest spłukać włosy zimną wodą – stymuluje to skórę głowy, zamyka łuski włosów dodając im blask i… jest świetnym sposobem na pobudkę
Nim wyruszysz swoim włosom na ratunek przeczytaj o największych, związanych z nawilżaniem mitach.
Woda zdrowia doda – i tak, i nie. Jeśli nasze włosy są mocno przesuszone, to wówczas samo spryskanie ich wodą w niczym nie pomoże (na rozchylonych łuskach włosów woda nie utrzyma się długo, szybko wyparuje, a włosy nadal pozostaną suche).
Przetłuszczające się włosy nie potrzebują nawilżenia –im również może grozić przesuszenie (głównie na końcach), stąd też nawet posiadaczki włosów mających skłonność do przetłuszczania się powinny je nawilżać!.
Im większej ilości kosmetyków nawilżających użyjemy, tym lepszy efekt uzyskamy –niestety więcej nie zawsze oznacza lepiej. Nałożone w nadmiarze kosmetyki sprawią, że włosy będą ciężkie, „przyklapnięte” i będą wyglądały na nieświeże.
Pamiętaj!
W nawilżaniu włosów istotne jest nie tylko uzupełnienie gospodarki wodnej od środka, lecz także zastosowanie kosmetyków, które pozwolą nam uporać się z suchością naszej czupryny.